Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podaje, że wnioski o świadczenie „Dobry Start” złożono już dla ponad 3 mln 744 tys. uczniów i uczennic. Złożenie wniosku do końca sierpnia to gwarancja wypłaty środków nie później niż do 30 września. Co musisz wiedzieć o programie, żeby uzyskać wypłatę świadczenia?
Jak złożyć wniosek? Zmiany i formalności
Od roku szkolnego 2021/2022 przyznawaniem i wypłatą świadczenia 300+ zajmuje się ZUS. Warto wiedzieć, że od 1 lipca 2022 nastąpiła zmiana w formie składania wniosków. Teraz o przyznanie świadczenia można wnioskować TYLKO online: za pomocą portalu PUE ZUS, portalu Emp@tia albo poprzez systemy bankowości elektronicznej. Wypłata będzie się odbywać bezgotówkowo, na wskazane we wniosku konto bankowe.
Dobry Start 2022/2023 – kiedy składać wniosek?
Wnioski drogą elektroniczną należy składać pomiędzy 1 lipca a 30 listopada. Jeżeli udało Ci się złożyć wniosek w lipcu lub sierpniu, świadczenie znajdzie się na Twoim koncie maksymalnie do 30 września. To więc ostatni dzwonek dla tych, którzy chcą zyskać 300 zł na wyprawkę do końca września! Jeśli złożysz wniosek w miesiącach od września do listopada, środki uzyskasz w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku w ZUS.
Czy świadczenie Ci przysługuje?
„Dobry Start” to jednorazowa wypłata 300 zł na podręczniki i artykuły szkolne na każde dziecko od 7. do 20. roku życia (do 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) uczące się w szkole, NIE w przedszkolu ani „zerówce”. Świadczenie należy się też uczniom szkół policealnych i szkół dla dorosłych, nie przysługuje jednak studentom. Nie ma progu dochodowego.
Chcesz uzyskać pieniądze jeszcze we wrześniu? To najlepszy moment, żeby złożyć wniosek!
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem papierniczym Smart Kleks.
Fot. Shutterstock.