Ostatnimi czasy orkany nachodzą nasz kraj znacznie częściej niż jeszcze rok, dwa lata temu. W związku z tym dochodzi do poważnych szkód majątkowych – niszczone są domy, przedszkola, a także samochody. Co zrobić, gdy drzewo spadło na samochód? Jak ubiegać się o odszkodowanie?
Co zrobić, gdy zauważymy, że drzewo spadło na samochód?
Gdy zauważymy, że drzewo spadło na samochód, w pierwszej kolejności należy zrobić zdjęcia – z bliska i daleka, by wykazać, gdzie dokładnie doszło do zdarzenia (które drzewo spadło na nasz pojazd) oraz jakie dokładnie zniszczenia są skutkiem połamanego drzewa. Jeśli na auto spadł konar, który jesteśmy w stanie zabezpieczyć, zróbmy to. Może się przydać w dochodzeniu swoich praw o odszkodowanie.
Zanim ruszymy samochód z miejsca, w którym zostało zniszczone, warto zgłosić sprawę do zarządcy terenu, na którym rośnie drzewo. Można także pokusić się o wezwanie na pomoc dendrologa, który określi stan drzewa. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, zadbajmy, by był to biegły, którego opinia będzie wiążąca dla sądu.
Odszkodowanie za uszkodzony samochód przez drzewo z OC zarządcy terenu
Jeśli zarządca terenu będzie miał wykupioną polisę OC, o odszkodowanie za uszkodzenia pojazdu przez drzewo będziemy ubiegać się w TU, w którym wykupiono ubezpieczenie. Gminy, spółdzielnie czy wspólnoty takie polisy wykupują, jednak prywatny właściciel posesji może jej nie posiadać – w takim przypadku nic pozostaje nic innego, jak droga sądowa.
Jeśli podczas rozprawy zostanie wykazane, że drzewo było chore, z dużym prawdopodobieństwem uzyskamy odszkodowanie za szkodę. W sytuacji, gdy drzewo było zdrowe, a wiatr bardzo silny, nasze szanse na uzyskanie odszkodowania maleją. Zarządca terenu odpowiada bowiem za szkody na zasadzie winy, a nie ryzyka. Oznacza to, że ponosi on odpowiedzialność wyłącznie, gdy zaniedba obowiązki, w jakie wlicza się utrzymanie drzew w zdrowiu i usuwanie tych, których nie da się już uratować.
Drzewo spadło na samochód – czy można liczyć na odszkodowanie z polisy AC?
Kierowcy, którzy mają wykupione AC, mogą pokryć koszty naprawy samochodu w ramach tej polisy. Oczywiście uprzednio należy się upewnić, czy w zakres naszego ubezpieczenia wchodzi ten rodzaj odszkodowania – nie zawsze polisa AC obejmuje uszkodzenia samochodów przez drzewa. Nie należy również zwlekać ze zgłoszeniem szkody ubezpieczycielowi – najlepiej zrobić to natychmiast po jej odkryciu.
Pamiętajmy również, że jeśli zaparkowaliśmy na zakazie lub pod drzewem, które było widocznie spróchniałe, uzyskanie takiego odszkodowania będzie praktycznie niemożliwe. W takiej sytuacji lepiej powstrzymać się przed składaniem pozwu, gdyż w razie przegranej wszystkie koszty sądowe będziemy musieli pokryć we własnym zakresie.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Odszkodowawczą Automobile Expert.
Fot. Shutterstock.