Jak przygotować dom pod światłowód

Jakie jest Twoje hobby? Co robisz po pracy? Co sprawia Ci przyjemność? Dołącz do społeczności ludzi, którzy podzielają Twoje zainteresowania!
Jamar

Jak przygotować dom pod światłowód

Post autor: Jamar »

Witajcie,
jestem na etapie rozplanowania lokalizacji puszek, gniazdek, włączników etc. Do domu będzie doprowadzony światłowód (przez przepust w płycie). Jak dalej w domu poprowadzić sieć? Zależy mi na dwóch routerach Wi-Fi, aby wszędzie w domu był zasięg (130 m2 parter). Czy dobrze rozumiem, że kabel światłowodowy wyjdzie np. w wiatrołapie, tam podłaczę jeden router, a potem kablami ethernet drugi router i TV?
Jakie macie praktyczne uwagi przy rozplanowaniu internetu w domu?
Jamar

Re: Jak przygotować dom pod światłowód

Post autor: Jamar »

Po pierwsze potrzebujesz jeden router, jeden switch oraz 2 acces pointy aby to miało ręce i nogi. Nie wpuszczasz światłowodu w wiatrołapie tylko w pomieszczeniu np technicznym gdzie będzie szafa rack ze wszystkimi urządzeniami (wspomniane wyżej, plus jakiś monitoring i tym podobne rzeczy).
W domu robisz sieć kablową, opartą o Cat.6. W miejscach gdzie będą accespointy (np na ścianie) ciagniesz 2 skrętki + ewentualnie zasilanie. W miejscach bardziej strategicznych jak np. ścianka multimedialna w salonie, gabinet dociągasz kilka skrętek oraz mikrorurkę aby w przyszłości wpuścić do niej światłowód. Wszystkie kable schodzą się do wspomnianej wyżej szafy rack.
Polecam używanie access pointów zasilanych z POE.
https://bilgorajska.pl/aktualnosc,24621 ... nkcje.html
Więcej informacji wyczytasz na tej stronie.
kelly88

Re: Jak przygotować dom pod światłowód

Post autor: kelly88 »

A co możecie mi powiedzieć przykładowo o firmie KOBA? Czy ktoś z was ma ich internet w białymstoku ? Tak pytam, ponieważ szukam dla siebie dobrego i niezawodnego dostawcy, który oczywiście też będzie mieć niewygórowane ceny. Czy warto zatem na nich postawić? Co możecie mi napisać na ich temat?
ODPOWIEDZ