Gięcie polega na przyłożeniu dużej siły do blachy, pod której wpływem materiał odkształca się do pożądanej formy. Jednak skąd bierze się ta siła? W prasie krawędziowej mogą występować różne napędy, a każdy z nich posiada swoje mocne strony. Poniżej wskazaliśmy najpopularniejsze rozwiązania. Zobacz sam, w czym drzemie siła tego urządzenia.
Popularne napędy pras krawędziowych
Wyróżnić można kilka podstawowych typów pras krawędziowych pod względem zastosowanego w nich napędu:
- Giętarka mechaniczna, w której liczne przekładnie zamieniają ruch obrotowy korbki na ruch posuwisty prasy. Rozwiązanie to jest mało efektywne – wymaga dużego nakładu pracy. Jednak prosta konstrukcja sprawia, że urządzenia takie nadal można spotkać w warsztatach majsterkowiczów. W halach produkcyjnych jednak ten typ prasy praktycznie nie występuje.
- Pneumatyczna prasa krawędziowa. Duże ciśnienie czynnika roboczego wyzwala w dynamiczny sposób energię. Tego typu urządzenia sprawdzają się na liniach produkcyjnych, gdzie dokładnie ustawione parametry pozwalają na pracę ciągłą.
- Hydrauliczna prasa krawędziowa. W hydraulice również wykorzystuje się ciśnienie cieczy roboczej, jednak cały proces odbywa się w bardziej statyczny sposób. Dzięki temu operator ma lepszą kontrolę nad procesem. Jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych typów pras ze względu na dobre parametry pracy.
- Prasa serwo-elektryczna opiera się na działaniu małych silników elektrycznych, współpracujących ze sobą w celu dociśnięcia stempla do matrycy. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku cienkich blach, ponieważ wytwarzana siła jest niższa niż w przypadku pras hydraulicznych porównywalnych rozmiarów.
- Hybrydowa prasa krawędziowa. Połączenie kilku napędów pozwala wykorzystać zalety każdego z nich. W takich urządzeniach ruch wstępny stempla realizowany jest przez serwomotory, natomiast praca właściwa odbywa się przez układ hydrauliczny (czasem jest możliwość zastosowania także napędu pneumatycznego).
Duża ilość dostępnych napędów ułatwia dostosowanie urządzenia do swoich potrzeb. Jaki model jednak wybrać do swojego parku maszynowego?
Jaką prasę krawędziową kupić?
W Chm Polska Maszyny do obróbki metalu uważamy, że zakup każdego urządzenia powinien być poprzedzony dokładną analizą potrzeb. Dzięki temu jesteśmy w stanie doradzić prasę krawędziową dostosowaną do charakterystyki produkcji w zakładzie. Każdy typ i model ma swoje zalety, ale i ograniczenia. Dlatego wybór optymalnego rozwiązania zależy od potrzeb danej firmy.
Fot. Shutterstock