W jaki sposób działa coraz popularniejsza wśród przedsiębiorców usługa faktoringu? Z jakich etapów się składa i jak mogą te etapy wyglądać? Przeczytaj artykuł i uzyskaj podstawowe informacje o procesie faktoringowym, by zdecydować, czy jest to usługa dla Ciebie.
Faktoring – etapy
W ramach klasycznego, najczęściej wybieranego wariantu faktoringu po nawiązaniu współpracy przez przedsiębiorcę (faktoranta) i firmę faktoringową (faktora) dochodzi do cesji wybranych faktur wystawionych klientom przez przedsiębiorcę na faktora. Następnie faktor potwierdza faktury u klientów i wypłaca faktorantowi zaliczkę. W momencie, w którym klienci opłacą faktury, faktor przekazuje przedsiębiorcy resztę kwoty, pomniejszoną o prowizję z tytułu faktoringu.
Warianty etapów faktoringu
Ponieważ jednak istnieją różne rodzaje faktoringu, standardowy model przedstawiony wyżej może wyglądać nieco inaczej. Przykładowo w faktoringu półotwartym klienci dowiadują się o cesji faktury dopiero w momencie upłynięcia terminu zapłaty, a nie od razu. Z kolei w faktoringu cichym nie dowiadują się wcale.
W ramach faktoringu pełnego po cesji faktorant nie dostaje zaliczki, lecz całą ustaloną kwotę – jest ona jednak mniejsza niż przy faktoringu niepełnym, bo dochodzi koszt współpracy z agencją ubezpieczającą należności
Różnicującym etapy wariantem jest też faktoring wymagalnościowy, w którym przedsiębiorca otrzymuje pieniądze od faktora dopiero w momencie, w którym upływa termin płatności faktur, klienci nie zapłacili i rozpoczął się proces odzyskiwania długu.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Aow.pl.
Zdj. Shutterstock