Outdoorowe przygody to nie tylko wielokilometrowe marsze i zapierające dech w piersiach widoki. Na każdym biwaku i bushcraftowej wyprawie trzeba jeść. Gotowanie w terenie to jeden z największych uroków survivalu i bushcraftu. Jednak dla początkujących miłośników wypoczynku na łonie natury sprawa może być bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Jaki sprzęt do gotowania w terenie będzie potrzebny? Co zabrać do przygotowania obiadu w kuchni polowej? Jak skompletować wyposażenie do gotowania na kempingu, które nie zajmuje całego plecaka?
Co zabrać do gotowania na biwaku?
Outdoorowe gotowanie to przede wszystkim kuchnia polowa oraz sprzęt turystyczny do gotowania. Co będzie Ci potrzebne?
- Kuchenka turystyczna
- Gaz lub paliwo płynne do zasilenia kuchenki
- Naczynia do gotowania – kociołek turystyczny, patelnia, czajnik
- Kubki, sztućce, miski, nóż do krojenia, termos
Jakie powinny być naczynia do outdoorowego gotowania?
Naczynia do gotowania w plenerze powinny być przede wszystkim lekkie, odporne na działanie temperatury, łatwe do umycia. Powinny też zajmować mało miejsca oraz mieć uchwyt. Tworząc przenośną kuchnię polową do gotowania na szlaku, pamiętaj o jakości wykonania. Naczynia turystyczne powinny być wykonane z aluminium, stali nierdzewnej (do gotowania na ogniu) lub lekkiego silikonu i plastiku (do podania posiłku). Naczynia do gotowania powinny mieć mocne zaczepy oraz wygodne uchwyty.
Co gotować w kuchni polowej?
Gotowanie w plenerze powinno być szybkie i przyjemne. Możesz zaopatrzyć się w liofilizowane przekąski, gotowe zupki, dania ze słoików albo przygotować coś na własną rękę. Na śniadanie w terenie najlepiej wybrać pożywną owsiankę z suszonymi owocami i orzechami. Płatki owsiane zalewamy gorącą wodą na noc, a rano dodajemy owoce i śniadanie gotowe.
Obiad to posiłek, w którym możemy pozwolić sobie na odrobinę finezji. Jeśli nie chcesz jeść gotowych papek i wojskowych racji żywnościowych, możesz przygotować obiad z prawdziwego zdarzenia. Jako bazę wykorzystaj szybko gotujący się makaron albo kaszę. Kuskus na przenośnym palniku ugotuje się w kilka minut. Podsmaż na patelni cebulę oraz pomidory z puszki, wsyp przyprawy i dodaj do ciepłego makaronu lub kaszy.
Gotowanie na kempingu będzie łatwiejsze z dobrym ekwipunkiem. Zadbaj więc o odpowiednie wyposażenie kuchni polowej.
Artykuł powstał przy współpracy z Morowo.
Fot. Shutterstock