Badania psychotechniczne, nazywane potocznie psychotestami, mają na celu sprawdzenie sprawności psychomotorycznej kierowcy, a także przeanalizowanie jego czasu reakcji i spostrzegawczości. Badania te są wskazane w przypadku kierowców pojazdów C, C+E, D, a więc kierowców zawodowych. Dodatkowo badania psychotechniczne przechodzą operatorzy maszyn (wózków widłowych, suwnic i innych).
Badania psychotechniczne – główne obszary
Badania psychotechniczne składają się z kilku głównych obszarów, do których można zakwalifikować:
- analizę sprawności psychoruchowej, koordynacji wzrokowo-ruchowej (na przykład przy pomocy aparatu Piórkowskiego),
- sprawdzenie czasu reakcji kierowcy, co ma ogromne znaczenie na drodze,
- przebadanie osobowości kierowcy, w tym jego zdolności intelektualnych (na przykład testem Ravena),
- diagnoza uwagi i spostrzegawczości osoby badanej.
Dodatkowo ostatnim etapem jest zwykle krótka rozmowa z psychologiem, po której stwierdza on, czy istnieją przeciwskazania do prowadzenia pojazdów. Jeśli takich przeciwwskazań nie ma, to kierowca lub operator sprzętu, otrzymuje pozytywny wynik badań psychotechnicznych i może przekazać go lekarzowi.
Warto dodać, że badaniom poddawani są także kierowcy, którzy przekroczyli liczbę punktów karnych lub stracili prawo jazdy z innych przyczyn i zostali skierowani przez starostę.
Gdzie zrobić badania psychotechniczne?
Na takie badania można zapisać się w przychodniach medycyny pracy, a także specjalnych placówkach, czyli studiach badań psychologicznych i psychotechnicznych. Dobrym przykładem jest medycyna pracy Gliwice, czyli profesjonalna placówka, współpracująca z wieloma firmami.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Auto-sugestia
Fot. Shutterstock