Zawodowi kierowcy przebywają za kółkiem spore liczby godzin. Aby utrzymać odpowiedni poziom znajomości przepisów ruchu drogowego oraz sprawność kierujących, przepisy nakazują cykliczne odnawianie swojej wiedzy. Co zmieniło się w ostatnich latach z zakresu szkolenia okresowego przewozu osób lub rzeczy?
Kurs przewozu rzeczy – na czym polega?
Kurs przewozu rzeczy lub osób to potoczna nazwa na szkolenie okresowe posiadające kod 95. To lekcje pozwalające na przedłużenie uprawnień do wykonywania przewozu drogowego. Taki rodzaj zajęć zakłada 35 godzin spotkań teoretycznych, w których mieści się 21 godzin zajęć podstawowych oraz 14 godzin nakierunkowanych na zakres obowiązków kierowcy.
Kurs przewóz rzeczy może się również odbywać w wersji online. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza że szkolenie powinno być odnawiane co pięć lat. I chociaż sam kurs nie jest zakończony egzaminem, czy to teoretycznym, czy praktycznym. Wystarczy wziąć udział we wszelkich modułach szkolenia oraz dostarczyć orzeczenie lekarskie.
Szkolenia okresowe dla kierowców – co się zmieniło?
W 2022 pojawiły się nowelizacje Ustawy o transporcie drogowym i Ustawa o kierujących pojazdami. Aby przystąpić do szkolenia okresowego, należy posiadać profil zawodowego kierowcy, który wydany jest w oparciu o orzeczenie lekarskie oraz psychologiczne i wskazuje na brak przeciwwskazań do pracy na tymże stanowisku.
Dodatkowo należy posiadać ważny dokument tożsamości, aktualne prawo jazdy i kolorowe zdjęcie. Po przygotowaniu potrzebnych elementów można rozpocząć szkolenie okresowe przewozu rzeczy. Istnieje także opcja założenia karty kwalifikacji kierowcy, która sprawdzi się szczególnie dla osób niemieszkających na stałe w Polsce, co powoduje brak prawa jazdy z kodem 95.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Szkoła Jazdy Grzegorza Drzewieckiego.
Fot. Shutterstock